TELEWAJZOR

nono :: postacie :: INNE

Go down

TELEWAJZOR

Pisanie by LAYNE on Nie Sty 19, 2014 7:26 pm

Odbiornik telewizyjny.
Telewizor to urządzenie przeznaczone do zdalnego odbioru ruchomego obrazu. Jego zasada działania opiera się na wyświetlaniu kolejnych nieruchomych półobrazów z częstotliwością 25Hz lub większą. W efekcie, na skutek ograniczonej reakcji oka ludzkiego, obraz odbierany jest jako płynny bez efektu migotania. Aby przesyłać ruchome obrazy na odległość, każda pojedyncza klatka filmu musi być analizowana przez kamerę kolejno punkt po punkcie. Informacje o ich właściwościach przesyłane są w liniach. Pojedynczy obraz składa się z dwóch półobrazów, a te są składane z linii parzystych lub nieparzystych. W zależności od standardu obraz może się składać z: 625, 525 lub większej ilości linii.
Obraz tworzony w odbiorniku telewizyjnym rysowany jest na ekranie dokładnie tak jak był analizowany po stronie nadawczej. Zgodność tą zapewniają układy synchronizacji poziomej i pionowej. Dodatkowa informacja o kolorze zakodowana jest w sygnale chrominancji. Wszystkie te impulsy są odpowiednio sumowane tworząc zespolony sygnał wizji.
Program telewizyjny nadawany jest w paśmie VHF i UHF podzielonym na kanały. W obrębie każdego kanału może być przesyłana częstotliwość nośna zmodulowana sygnałem wizji, fonii i innymi tak jak: sygnałem stereofonii, teletekstu itp.Telewizor to urządzenie przeznaczone do zdalnego odbioru ruchomego obrazu. Jego zasada działania opiera się na wyświetlaniu kolejnych nieruchomych półobrazów z częstotliwością 25Hz lub większą. W efekcie, na skutek ograniczonej reakcji oka ludzkiego, obraz odbierany jest jako płynny bez efektu migotania. Aby przesyłać ruchome obrazy na odległość, każda pojedyncza klatka filmu musi być analizowana przez kamerę kolejno punkt po punkcie. Informacje o ich właściwościach przesyłane są w liniach. Pojedynczy obraz składa się z dwóch półobrazów, a te są składane z linii parzystych lub nieparzystych. W zależności od standardu obraz może się składać z: 625, 525 lub większej ilości linii.
Obraz tworzony w odbiorniku telewizyjnym rysowany jest na ekranie dokładnie tak jak był analizowany po stronie nadawczej. Zgodność tą zapewniają układy synchronizacji poziomej i pionowej. Dodatkowa informacja o kolorze zakodowana jest w sygnale chrominancji. Wszystkie te impulsy są odpowiednio sumowane tworząc zespolony sygnał wizji.
Program telewizyjny nadawany jest w paśmie VHF i UHF podzielonym na kanały. W obrębie każdego kanału może być przesyłana częstotliwość nośna zmodulowana sygnałem wizji, fonii i innymi tak jak: sygnałem stereofonii, teletekstu itp.
Początki telewizji sięgają XIX wieku.  Pierwsze urządzenia do analizy obrazu składały się z elementów mechanicznych.  W 1884 roku Paul Nipkov skonstruował obrotową tarczę ze spiralnie rozmieszczonymi otworami.  Inne konstrukcje to tarcza soczewkowa Jenkinsa i koło lustrzane Weillera.

Pierwszy kineskop opracował Karl Ferdinand Braun, jego prototyp wykorzystywał ruchomą tarczę Nipkova i zmodyfikowaną lampę elektronową Williama Crookes'a.

Prace nad telewizją prowadzili też polscy naukowcy. J. Szczepanik, opatentował teletroskop z wybieraniem opartym na oscylografie lusterkowym.  W 1898 roku M. Wolfke opatentował system telewizji bezprzewodowej, opartej o fale elektromagnetyczne.  Do analizy obrazu wykorzystał ruchomą tarczę Nipkova i jako źródło modulowanego światła, rurę Geislera. Jego urządzenie umożliwiało już zamianę informacji o intensywności światła wybranych punktów obrazu na wartość elektryczną.

Pierwsze eksperymentalne nadajniki telewizyjne pojawiły się w latach dwudziestych XX wieku.  Pracowały w paśmie średniofalowym, np. w Berlinie i w Moskwie. Stacje nadawcze stosowały różne systemy nadawania, jakość ich była bardzo słaba gdyż wykorzystywały tylko 30 linii na jeden obraz.

Dalszy rozwój telewizji był związany z wprowadzaniem nowych lamp elektronowych. Dużym postępem było opracowanie pentody, która umożliwiała wzmacnianie sygnału szerokopasmowego.  Następowały zmiany w technologii produkcji kineskopów. Dzięki zastosowaniu fotopowielaczy, zastąpiono lampę łukową dużej mocy, projekcyjną lampą żarową.

Po drugiej wojnie światowej następował widoczny rozwój telewizji monochromatycznej, uporządkowane zostały standardy nadawania, wszystkie miały już wspólną cechę: wybieranie międzyliniowe, a różniły się tylko ilością linii, szerokością kanału telewizyjnego, częstotliwością odchylania pionowego i sposobem modulacji wizji i fonii.
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: TELEWAJZOR

Pisanie by LAYNE on Nie Sty 19, 2014 7:27 pm

Od początku lat trzydziestych prowadzono badania nad telewizją kolorową. Realizacja była możliwa dopiero w latach pięćdziesiątych, gdy osiągnięto postęp w niezawodności układów elektronicznych i ich miniaturyzacji.
Z badań wynika, że oko ludzkie jest ma zmniejszoną rozdzielczość dla rozróżniania kolorów, wykorzystano więc trójboźcową teorię widzenia. Kolor każdego punktu obrazu odczytany jest jako wartość trzech kolorów składowych: czerwonego, niebieskiego i zielonego. Sumując w odpowiednich proporcjach te kolory można uzyskać wszystkie inne barwy.
W momencie rozwoju telewizji kolorowej bardzo popularne były już odbiorniki monochromatyczne. Chcąc zachować kompatybilność tych systemów, informacja o kolorze dodana jest tylko dodatkowo jako sygnał chrominancji i przez odbiorniki czarno-białe jest ignorowana.
Sposób kodowania informacji o trzech kolorach podstawowych jest różny w zależności od systemy.
Pierwszy system telewizji kolorowej opracowany został w USA i nazywa się NTSC. Koszt produkcji odbiorników telewizyjnych w tym systemie okazał się zbyt duży, a jakość nienajlepsza więc we Francji powstał na bazie tego systemu nowy SECAM, a niedługo później w Niemczech system PAL.
Po mimo prób ujednolicenia nie osiągnięto porozumienia, różne kraje nadają różnych systemach. Dodatkowo różnice są jeszcze w standardach nadawania fonii, szerokości pasma technologii cyfrowej lub analogowej itp.
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: TELEWAJZOR

Pisanie by LAYNE on Nie Sty 19, 2014 7:28 pm

Duże zmiany w jakości odbioru wprowadza telewizja
cyfrowa. Przesyłanie sygnału w postaci cyfrowej z kompresją, zwiększa ilość odbieranych stacji w tym samym paśmie i wpływa na polepszenie jakości. Stopniowo wprowadzana jest telewizja wysokiej rozdzielczości
HDTV i telewizja interaktywna z kanałem zwrotnym. Zmiany te powodują, że zwykły telewizor zmienia się w centrum multimedialne integrujące różne usługi jak: telewizja, video, Internet, telezakupy, gry i telefon.
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: TELEWAJZOR

Pisanie by LAYNE on Nie Sty 19, 2014 7:28 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: TELEWAJZOR

Pisanie by LAYNE on Nie Sty 19, 2014 7:41 pm

Historia telewizorów

1883
Elektryczny teleskop


Wynalazcą sposobu na przekazywanie obrazów był Paul Nipkow. Jego pomysł bazował na spiralnie nacinanym perforowanym dysku nazywanym dyskiem Nipkowa. Tak narodziła się telewizja mechaniczna.

1897
Kineskop (CRT – lampa elektronopromieniowa)


Ferdinand Braun i Jonathan Zenneck wynaleźli lampę elektronopromieniową, potocznie nazywaną kineskopem, i tym samym stworzyli najważniejszy element telewizorów CRT.

1906
Eksperyment telewizyjny


Max Dieckmann jako pierwszy użył lampy elektronopromieniowej, nazywanej również kineskopem Brauna, do transmisji statycznego, czarno-białego obrazu.

1923 Ikonoskop

Amerykanin Wladimir Kosma Zworykin zbudował pierwszą w pełni funkcjonalną elektroniczną lampę analizującą obraz. Sygnał mógł zostać wykorzystany do odtworzenia obrazu za pomocą kineskopu.

1924
Migoczące obrazy


Szkotowi Johnowi Logie Bairdowi jako pierwszemu udało się przesłać obraz na odległość trzech metrów. Określany jest on mianem ojca telewizji.

1928
Telewizja kolorowa


Kolejny wkład Bairda. Cztery lata po pierwszym sukcesie wynalazł telewizję kolorową.

1935
Pierwszy przekaz telewizyjny


Pierwszy przekaz telewizyjny został wysłany w eter z berlińskiego Haus der Rundfunks (domu nadawczego). Odbiorniki telewizyjne zwykle znajdowały się wtedy w pomieszczeniach publicznych.

1952
Regularny program


Pierwszy raz po wojnie program TV w Polsce nadano w październiku 1952 r. (był to 30-minutowy program muzyczny). Regularna transmisja zaczęła się od 1953 roku – początkowo nadawano pół godziny programu raz na tydzień...
[You must be registered and logged in to see this image.]

1957
Wisła i Belweder


Belweder to pierwszy opracowany w Polsce telewizor (poprzedzający go model Wisła bazował na radzieckiej myśli technicznej).

1962
Telewizja poprzez satelitę


Dzięki satelicie komunikacyjnemu Telestar 1, 23 czerwca możliwe stało się przesłanie pierwszej transmisji telewizyjnej z USA do Europy.

1971
Kolor dla Polski


Lata 70. XX wieku to okres otwarcia Polski na Zachód – jedną z wielu sprowadzonych wtedy do naszego kraju technologii była telewizja kolorowa. 16 marca 1971 z wykorzystaniem francuskiego systemu SECAM (stosowanego powszechnie w krajach komunistycznych) został nadany pierwszy barwny program Telewizji Polskiej.

1975
Pilot zdalnego sterowania


Pilot przesyłający sygnał za pomocą podczerwieni stał się wyposażeniem standardowym. Nie przyjęły się systemy opierające się na kablach, transmisji kierunkowej czy ultradźwięków.

1977
Teletext


Teletext został zaprezentowany na czwartych pokazach radiowych w Berlinie. W Europie Zachodniej tą drogą wiadomości i informacje dostarczane były od 1980 roku.

1990
Polska okablowana


Chociaż pierwsze eksperymenty przeprowadzano już w latach 70., poważny rozwój telewizji kablowej rozpoczął się w Polsce niemal dwadzieścia lat później, po roku 1990.

1997
Telewizor plazmowy


Philips przedstawił pierwszy telewizor plazmowy. Podstawą tej technologii jest jonizacja gazu.

2006
HDTV w Polsce


Pierwszy kanał HD dostępny w Europie – Euro 1080 – rozpoczął działalność w 1994 roku. Pionierem HDTV w Polsce jest satelitarna platforma cyfrowa n, która jako pierwsza zaczęła nadawać polskojęzyczne kanały wysokiej rozdzielczości (ruszyła w 2006 roku).

2007
XEL-1


Sony zaprezentowało pierwszy na świecie telewizor wykorzystujący technologię OLED – jego żywotność wynosiła 30 tys. godzin pracy.

Przyszłość
Większa głębia


Telewizja stanie się trójwymiarowa. Podczas tegorocznych targów IFA wszyscy liczący się producenci telewizorów pokazali modele 3D. Brytyjska telewizja BBC chce przeprowadzić testowe transmisje trójwymiarowe podczas Olimpiady w Londynie w 2012 r.
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: TELEWAJZOR

Pisanie by LAYNE on Nie Lut 09, 2014 4:08 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this link.] - historia telewizji
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: TELEWAJZOR

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


nono :: postacie :: INNE

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach