Cecylia Kolichowska CHARAKTERYSTYKA

nono :: postacie :: INNE

Go down

Cecylia Kolichowska CHARAKTERYSTYKA

Pisanie by LAYNE on Pon Lis 17, 2014 5:12 pm

Charakterystyka postaci

Charakterystyka postaci jest formą, która może sprawiać pewne trudności. Wynika to z faktu, że często trudno jest opisać kogoś tak, by opis był żywy i ciekawy. Wiele osób wpada w pułapkę suchego wyliczania przymiotników – to nie jest właściwa droga.

Charakterystyka musi być przede wszystkim ciekawa – powinna umożliwiać odbiorcy żywe i plastyczne wyobrażenie sobie opisywanej osoby. Aby napisać taki tekst, musisz zacząć od przemyślenia, jakie skojarzenia budzi w tobie ta osoba – mogą one być różne: żywą osobę możesz lubić albo nie lubić, bohater literacki może być według ciebie ciekawy, nudny, godny naśladowania lub taki, którego wolałbyś naprawdę nie spotkać. Opisywana postać może budzić w tobie sympatię, niechęć, podziw, zdenerwowanie, rozczulenie itp. Przemyśl więc swój stosunek do niej – od niego zależy sposób, w jaki napiszesz pracę.

Chcąc dać pełny i ciekawy obraz jakiejś postaci, nie można ograniczać się do wyliczania cech. Należy je umiejętnie wbudować w całość wypowiedzi, a w przypadku cech charakteru, usposobienia czy umysłu koniecznie umotywować je, odnosząc się do konkretnych sytuacji i wydarzeń z jej życia.

Charakterystyka może być statyczna, jeśli charakteryzujemy postać w określonym momencie jej życia (w klasie, w czasie obozu itd.), albo dynamiczna, kiedy postać zmienia swą osobowość pod wpływem różnych okoliczności życiowych (czas, otoczenie, przejścia życiowe, wpływ innej osoby itp.).

Rozróżniamy:

 • charakterystykę bezpośrednią, która wszelkie dane o postaci podaje bezpośrednio w trakcie mówienia o niej,
 • charakterystykę pośrednią, którą uzyskujemy, analizując jej wypowiedzi, sposób myślenia, zachowania itd.,
 • charakterystykę indywidualną (jednej postaci),
 • charakterystykę zbiorową (grupy, np. klasy),
 • charakterystykę porównawczą, w której opisuje się dwie postacie, przedstawiając podobieństwa i różnice między nimi.


ŻELAZNE ZASADY


 1. Zawsze napisz, kogo opisujesz – koleżankę z ławki, ciocię, wymarzonego chłopaka, psa. Jeśli to bohater literacki, pamiętaj, aby podać, z jakiej książki pochodzi i kto jest jej autorem.
 2. Charakterystyka musi składać się z kilku elementów. Są to: wprowadzenie – opis, kim jest dana postać, wygląd postaci, jej charakter i usposobienie oraz podsumowanie, czyli przedstawienie twoich opinii i przemyśleń z nią związanych. Pamiętaj, nie pomiń żadnej z nich – najlepiej napisz plan.
 3. Pisz opisowo i nie używaj „oklepanych” zwrotów. Ciekawiej brzmi na przykład, jeśli napiszesz, że ktoś jest zawsze uśmiechnięty, zwraca się do wszystkich z szacunkiem i chętnie doradza innym osobom w kłopotach, dzięki czemu wszyscy go lubią, niż jeśli stwierdzisz, że jest miły.
 4. Nie wyliczaj suchych przymiotników.
 5. Wskazując cechy postaci, popieraj je konkretnymi przykładami – zachowań, sytuacji itp. Tekst będzie ciekawszy.
 6. Unikaj powtarzania czasowników „był”, „jest”, „ma”. Lepiej i ciekawiej jest napisać: „Głowę Jasia porastają jasne blond włosy, a jego oczy przypominają kolorem bezchmurne niebo” niż „Jaś ma jasne włosy. Ma też niebieskie oczy”.
 7. Staraj się uchwycić i podkreślić te cechy, które stanowią o wyjątkowości bohatera, jego niepowtarzalności czy niezwykłości. W przypadku bohatera literackiego wykorzystaj odpowiednie cytaty.


PRZYKŁADOWY PLAN CHARAKTERYSTYKI

WSTĘP
Powinno nim być wprowadzenie postaci i jej prezentacja. Napisz krótko, kim jest ta postać (ktoś z osób poznanych w czasie ostatnich wakacji, nowy nauczyciel, bohater książki itd.). Nie zapomnij o informacjach, w jaki sposób się z nią zetknąłeś – koleżankę poznałeś na wakacyjnym obozie żeglarskim; ciocia z dalekiego kraju przyjechała w odwiedziny; książkę, której bohatera opisujesz, dała ci w prezencie siostra itp.

ROZWINIĘCIE
Tutaj musisz szczegółowo opisać postać, którą charakteryzujesz.

Zawrzyj informacje o jej wyglądzie zewnętrznym – wzrost, budowa ciała, kształt i rysy twarzy, włosy, oczy, nos, usta itd.; ogólne wrażenie, np. przystojny, elegancki, sympatyczny itd.

Opisz usposobienie (dziecinne, flegmatyczne, kapryśne, koleżeńskie, optymistyczne, łagodne, przekorne, spokojne, wrażliwe, gwałtowne, nerwowe itd.).

Wskaż najważniejsze cechy umysłu (zdolny, odznacza się znakomitą pamięcią, spostrzegawczy, dowcipny, umiejący radzić sobie w każdej sytuacji, zaradny, posiadający różnorodne zainteresowania).

Opisz charakter:

 • stosunek do innych ludzi (rodziców, kolegów, nauczycieli, osób starszych itp.) – życzliwy, okazujący szacunek, tolerancyjny, wyrozumiały, serdeczny, ciepły, obojętny, krytyczny, wrogi, lekceważący, zarozumiały itp.,
 • stosunek do samego siebie – wymagający wobec siebie, krytyczny, sprawiedliwy w ocenie swego postępowania, poważnie myślący o swej przyszłości, odważny, bezkrytyczny, pewny siebie itd.,
 • stosunek do obowiązków – obowiązkowy, pracowity, leniwy, odpowiedzialny, punktualny, niedbały, rzetelny, sumienny, drobiazgowy itp.,
 • stosunek do przyrody – wrażliwy na piękno przyrody, umiejący dostrzec jej uroki, krytyczny wobec tych, co ją dewastują, lubiący zwierzęta itp.
 • poglądy, ideały życiowe, np.: trzeźwo patrzący na życie, idealista, zwolennik twardej ręki, dobroduszny, działacz społeczny/religijny, ateista, niedowiarek, marzyciel pragnący zmienić świat, przeciwnik wszelkiego zła itd.

ZAKOŃCZENIE
Tutaj musisz wyrazić swój stosunek do postaci (ocena postaci), np.: jest mi bliska, podziwiam ją, jestem pełna uznania dla ..., chłopiec ten stał się moim prawdziwym przyjacielem, zaprzyjaźniłem się z tym człowiekiem (bohaterem), stał się moim autorytetem, imponuje mi, pragnę go naśladować, wzbudził moją sympatię. Warto rozwinąć nieco tę część i dodać kilka zdań o tym, co spowodowało, że masz właśnie taką, a nie inną opinię.
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: Cecylia Kolichowska CHARAKTERYSTYKA

Pisanie by LAYNE on Pon Lis 17, 2014 5:38 pm

Cecylia Kolichowska to ciotka Elżbiety, która zajęła się jej wychowaniem po rozwodzie rodziców dziewczyny. Jest właścicielką kamienicy przy ulicy Staszica, której zarządzaniem zajmie się później Elżbieta. Cecylia miała dwóch mężów, z żadnym nie była szczęśliwa. Pierwszy, Konstanty Wąbrowski, wyjechał i popełnił samobójstwo, zostawiając ją z chorym synem. Drugi, Aleksander Kolichowski, był starszy od niej o piętnaście lat. Po jego śmierci okazało się, że nie był wierny żonie. Cecylia z pierwszym mężem miała syna, który zerwał z nią kontakt, gdyż nie mógł wybaczyć jej drugiego małżeństwa. Dopiero przed śmiercią matki spotkał się z nią.

Kolichowska była kobietą samotną i przez to zgorzkniałą. Stała się bezwzględna dla swoich lokatorów. Mimo iż ledwie starczało im na opłaty, podnosiła czynsz, aby uniknąć własnej biedy. Za zaleganie z zapłatą, była zdolna nawet do tego, by wyrzucić niepłacących na bruk. Aby zwiększyć dochody, właścicielka przerobiła strych i piwnice na pomieszczenia mieszkalne. W ten sposób zyskała więcej lokali do wynajęcia. Kamienica jednak mimo tak radykalnych posunięć, nie przynosiła oczekiwanych dochodów. Cecylia przez to stała się nieznośna i kapryśna. Przeszkadzały jej nawet bawiące się na podwórku dzieci czy też szczekanie psów.

Miała tylko pięćdziesiąt lat, a uważała, że życie już się dla niej skończyło. Bała się starości. Najbardziej dręczyło ją to, że zostanie zupełnie sama. Przerażała ją ta myśl, od której nie potrafiła się uwolnić. Z koleżankami spotykała się tylko raz w roku podczas imienin. Nie lubiła jednak tego zwyczaju. Widząc starzejące się koleżanki, coraz mocniej uświadamiała sobie, że i ona kiedyś taka będzie. Obawa przed starością stała się dla niej obsesją.

Do jej samotnego życia przyczynił się w pewnym stopniu syn Karol, który opuścił matkę, dając jej tym do zrozumienia, że nie akceptuje jej drugiego męża. Kobieta tuż przed śmiercią przeżyła cudowne chwile, kiedy to syn do niej przyjechał i oboje wyjaśnili sobie wszystkie niedomówienia. Syn wyznał też matce, że bardzo ją kochał i podziwiał. Cecylia była szczęśliwa po usłyszeniu tych słów. Tym bardziej, że nigdy ich nie oczekiwała. Gdy umierała, był przy niej Karol i Elżbieta, dwie najbliższe jej osoby. Umarła więc spokojna.

Cecylia była kobietą skrzywdzoną przez życie i przez to żyjącą w ciągłym strachu o przyszłość. Z tego też powodu często zachowywała się zbyt porywczo.
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: Cecylia Kolichowska CHARAKTERYSTYKA

Pisanie by LAYNE on Pon Lis 17, 2014 5:40 pm

KOLICHOWSKA CECYLIA
Z. Nałkowska Granica, bohaterka drugoplanowa; ciotka Elżbiety, wychowała ją

Wygląd: Na twarzy bohaterki widać ślady trudnych przeżyć: "Pani Cecylia Kolichowska zestarzała się źle. Zmarszczki na jej chudej twarzy powstały z samych min zirytowanych. Nawet fałdy po bokach ust, które się robią od śmiechu, były tak mocno ściągnięte w dół, że wyglądały jak wielkie rozgoryczenie"

Życiorys: Jest właścicielką kamienicy, w której mieszka wraz z Elżbietą. Miała dwóch mężów i z żadnym z nich nie zaznała szczęścia. Pierwszy, Konstanty Wąbrowski, lewicowiec, zostawił ją z małym dzieckiem i wyjechał za granicę. Tam popełnił samobójstwo. Drugi, piętnaście lat starszy, Aleksander Kolichowski, dręczył ją zazdrością. Jedyny syn Kolichowskiej, Karol, mimo długotrwałego leczenia w Szwajcarii, pozostał kaleką. Z matką spotyka się znów pod koniec jej życia. Cecylia bała się starości i nie mogła pogodzić się z upływem czasu. Swoje życie już w wieku pięćdziesięciu lat uważała za skończone. Nie wychodziła z domu, raz do roku, z okazji swoich imienin, spotykała się ze starymi przyjaciółkami

Charakterystyka: Była zgryźliwa i zgorzkniała. Bez skrupułów podnosiła czynsze lokatorom. Czuła się pokrzywdzona przez los, co pozbawiało ją radości życia i nieprzyjaźnie nastawiało do świata i ludzi. Kochała Elżbietę, była do niej przywiązana, ale nie umiała jej tego okazać

Rola w utworze: przykład kobiety niespełnionej, nieszczęśliwej
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: Cecylia Kolichowska CHARAKTERYSTYKA

Pisanie by LAYNE on Pon Lis 17, 2014 5:41 pm

Była ciotką Elżbiety Bieckiej (wychowała dziewczynę) i matką ciężko chorego Karola. Po śmierci swego drugiego męża otrzymała w spadku kamienicę. Urządziła w niej mieszkania, do których ściągać zaczęła biedota (co przez panią Cecylię nie było dobrze widziane, bezwzględnie traktowała ona zalegających z czynszem). Przedwcześnie zaczęła odczuwać swoją starość, co nie pozwoliło jej dostrzegać uroków życia. Była zgorzkniała i nieczuła na ludzką krzywdę.


jedna z drugoplanowych bohaterek powieści Z. Nałkowskiej Granica starzejąca się dama, reprezentantka zamożnego mieszczaństwa. Pozornie uczciwa i sprawiedliwa, jest jednak odpowiedzialna za wyzysk mieszkańców jej domu ("ci spod podłogi"). Ciotka; → Elżbiety Bieckiej
avatar
LAYNE
baned
baned

Liczba postów : 725
Join date : 12/09/2013

http://pudliszkikeczup.liberte.tv

Powrót do góry Go down

Re: Cecylia Kolichowska CHARAKTERYSTYKA

Pisanie by Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry


nono :: postacie :: INNE

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach